I po roce stejný partner/ka?

19.03.2021

Říká se, že opakovaný vtip není vtipem. I tak mne vtip: "A musíme další lockdown strávit se stejnou rodinou, resp. partnerem/kou?" pobavil i podruhé, protože mám ráda černý humor.

Co se vlastně za uplynulý rok stalo s našimi partnerskými vztahy? Jak na tom jsme? Možná, že u třetiny vztahů se nic moc nezměnilo, žijí dále vedle sebe. A naopak třetinu partnerů tento rok k sobě více přiblížil a je jim spolu lépe.

A poslední třetina? Dopadla na ní deziluze a vyčerpání? Již před rokem byl jejich vztah složitý a teď se z něj stalo pomalu minové pole? Kdykoli na sebe promluví, kritizují se, věty začínají: "Ty nikdy, zase, pořád, vždycky... atd.", pohrdají sebou či jsou v defenzivě? Tato třetina párů zažívá při vzájemné komunikaci stres (mírně řečeno). Sem tam se jeden z partnerů pokusí o nápravu, ale ta se většinou v důsledku zajetých reakcí spíše nepodaří, a tak většinu času žijí proti sobě.

Jak to tedy, že existují páry, kterým je spolu dobře i po roce covidu? Tito lidé mají především empatii pro své potřeby. A když mají empatii pro sebe, mohou mít i mentální prostor pro svůj protějšek a empatii pro její/jeho potřeby. A s tím spojenou chuť, energii a náladu investovat a vkládat na společný emocionální účet. Tito partneři jsou na sebe více vyladěni a jsou si nejen partnery, ale i dobrými přáteli. Jejich odpověď na přání, potřebu druhého bude spíše "ano, a..." než "ano, ale...?!"

Řečeno andělskými slovy (a v duchu mého oblíbeného párového terapeuta J. M. Gottmana) tyto páry investují do své mapy lásky, dobře se znají a chtějí i nadále poznávat svého partnera. Podporují se v naplňování svých životních cílů a snů a tím do svého života vnášejí hlubší smysl. Pěstují vzájemnou sympatii, jsou k sobě vstřícní a umí i ustoupit. Velmi stručně řečeno.

Zpátky na zem - ani tyto páry nežijí pořád v ráji. I oni si od sebe občas potřebují odpočinout, akorát si to dokáží říct. A i mezi nimi jsou konflikty. Ale obyčejné hádky dokáží řešit s respektem a úctou k druhému a uzavírají je dříve, než slunce zapadne. U konfliktů, které vyřešit nejdou se snaží porozumět odlišnostem, které konflikt způsobují. A učí se s nimi žít ve vzájemném respektu a úctě.

Pokud patříte k těmto párům máte můj hluboký respekt a přeji vám, ať vás vaše partnerství baví a naplňuje i nadále.

Pokud patříte k párům, které žijí spíše proti sobě a chcete to změnit, je zcela v pořádku si říci o odbornou pomoc. Pokud přijdete za párovým terapeutem ještě ve chvíli, kdy k sobě stále chováte alespoň občas nějaké sympatie a respekt, existuje šance na záchranu vašeho vztahu. I takovým párům se mi již podařilo pomoci.

A dobrá zpráva na závěr i pro páry, které zatím žili spíše vedle sebe. Pokud byste své světy chtěli více propojit a znovuobnovit společný emocionální účet, lze to. Kde je bezpečný vztah, tam je stále naděje na změnu. Do vztahů se vyplatí investovat.

A cesta vede opět skrze mé oblíbené malé krůčky. Co nejmenšího byste mohli zkusit jinak? Co se vrátit k něčemu, co vás bavilo na začátku vztahu? Co uzpůsobit to, co vám kdysi dělávalo radost současným podmínkám?

Byť teď všichni utíkáme a vypínáme u Netlixu apod., co zkusit třeba neděli odpoledne offline? Jít se projít, zahrát si karty, scrabble, dát si společně kávu bez telefonu a zkusit spolu být na chvíli jinak a nově?

Znovu si tak pro své partnerství vytvořit mentální prostor. A otevřít se nápadům, které by mohly přijít.

Anna