Proč říci „mám tě rád/a“ občas nestačí?

03.10.2021

Někdy si ve vztazích nerozumíme. Z různých důvodů... Dnes se zaměřím na jeden důvod, se kterým se ve své praxi setkávám vždy - různé jazyky lásky.

Víte, co potřebujete, abyste se cítili milováni? Znáte váš jazyk lásky? A znáte jazyk lásky toho druhého, svých dětí? Přemýšleli jste někdy nad tím, zda mluvíte stejným jazykem lásky jako váš partner/ka, vaše děti?

Celosvětově známý autor Gary Chapman rozlišuje pět jazyků lásky. Jazykem lásky rozumí to, jak přijímáme lásku od druhých.

1. Slova ujištění - rád/a slyším podporující slova, slova vyzdvihující mou hodnotu.

2. Skutky služby - mám radost z praktických, užitečných věcí, které pro mne někdo udělá.

3. Dávání dárků - drobné maličkosti, které mne potěší a říkají mi, že na mne druhý myslel.

4. Čas a pozornost - trávení smysluplného času s partnerem/kou, prostor, kde se mohu otevřít a sdílet s druhým své vnitřní prožitky, cítit duševní blízkost.

5. Fyzický kontakt - fyzická blízkost a něha mi dělají dobře.

Každý z nás se liší ve způsobu, jakým přijímá lásku. Od svých klientů/tek slýchávám, že by bylo jednodušší, pokud by partneři mluvili stejným jazykem lásky jako oni. Ano, souhlasím, občas bylo. Nicméně i v rámci jednoho jazyka může být mnoho dialektů😊.

Partneři vstupující do vztahu mluví velmi často rozdílnými jazyky. V počáteční fázi zamilovanosti si jazykové bariéry nemusí všimnout. Snaží se potěšit druhého, dělají i věci, které jim nejsou úplně vlastní a mluví jazykem, kterému třeba tolik nerozumí.

Vedou spolu dlouhé rozhovory o budoucnosti, chodí na dlouhé procházky, drží se za ruce, vyměňují si drobné, ale významné dárky. Obavy, které by mohli mít ze svých odlišností (pokud je vůbec zaznamenají), jsou smeteny vlnou milostných pocitů.

Co však nastane po odeznění zamilovanosti? Pár se vrátí do svých dvoujazyčných zajetých kolejí, resp. svého přirozeného jazyka lásky. A každý se začne chovat trochu jako malé dítě a předpokládat, že to, co se líbí a dělá dobře mně, se bude líbit i druhému.

Také vám někdy vaše dítě chtělo dát k narozeninám auto nebo panenku? Protože, když to má rádo ono, co jiného byste si přeci mohli přát vy😊?

Ve vztahu začne docházet k tomu, že jeden partner nabízí skutky služby - postará se o něco v domácnosti, o auto, uvaří oběd, nicméně druhý touží po společném čase a hlubokém rozhovoru. Jiný nosí květiny, ale před fyzickou blízkostí raději utíká apod.

Co to má za důsledek si dovedete představit - pocit naplněné lásky se vytracuje a vkrádá se neporozumění. Některé páry to tak nechají a zvyknout si na to, jiné dávají vinu každodenním starostem. Nicméně pokud roste frustrace, nakonec dojde ke konfliktům a to přesto, že se tito lidé mají rádi.

Každý z nás se liší ve způsobech, jakými přijímá lásku. Tím, že se naučíme dávat lásku způsoby, kterými ji náš partner/ka, ale i děti dokáže nejlépe přijímat, a tím, že požádáme partnera, aby nám dával lásku způsoby, kterými ji dokážeme přijímat my, můžeme vytvořit silnější vztah.

Jak poznáte, kterým jazykem lásky mluvíte?

  • Slova ujištění - Zeptejte se sami sebe, jak se cítíte, když od svého partnera/ky slyšíte povzbudivá, pozitivní a potvrzující slova či komplimenty? Je to něco, u čeho se cítíte milováni a šťastni?
  • Skutky služby - Váš partner/ka za vás udělá nějakou domácí práci, nebo se o něco postará, aniž byste ho o to museli žádat? Je to něco, co vás zahřeje u srdce?
  • Dávání dárků - Zeptejte se sami sebe, jak se cítíte, když vám partner/ka dává pozorné dárky? Máte radost, že na vás myslel?
  • Čas a pozornost - Jak se cítíte, když vám partner věnuje svou plnou pozornost a věnujete se smysluplné konverzaci nebo oblíbeným činnostem? Pokud se u toho cítíte šťastni, může to být váš jazyk lásky.
  • Fyzický kontakt - jak se cítíte, když vám partner/ka projevuje náklonnost prostřednictvím blízkosti a fyzických dotyků? Je to okamžik, kdy se cítíte milováni?

Můžeme mít jeden primární jazyk lásky, nicméně většina z nás má alespoň dva, kterým rozumíme.

Pokud chceme budovat zdravý vztah, potřebujeme znát svůj jazyk lásky. A je to odpovědnost nás obou, abychom ho objevili.

Začněme postupně objevovat, který jazyk nám dělá dobře, u kterého se cítíme milováni a šťastni. A mluvme o tom se svým partnerem/kou, ať si dokážeme projevovat lásku tím jazykem, kterému rozumíme.

Držím vám palce na dobrodružné cestě za sebepoznáním i za společným poznáním.

Anna

P.S. I každé naše dítě mluví jiným jazykem lásky. Objevujeme společně i s ním, který to je a jak nejlépe pozná, že ho máme rádi.